Z czym najczęściej ludzie przychodzą do seksuologa?

Po co człowiek udaje się na wizytę do gabinetu seksuologa? Najprościej mówiąc – po różnorakiego rodzaju rozumianą pomoc.

Funkcjonowanie seksualne człowieka to jeden z kilku fundamentów szczęśliwego życia. Trudności pojawiające się na tym polu, mogą powodować negatywne emocje takie jak gniew czy opór, a niezaspokojone i tłumione potrzeby prowadzą do szeroko pojętej frustracji.

Jakie są wskazania do wizyty u seksuologa?

Wskazaniami do wizyty w gabinecie seksuologa są najczęściej:

  • zaburzenia erekcji
  • przedwczesny bądź opóźniony wytrysk
  • brak orgazmu bądź trudności w jego osiągnięciu
  • dyspareunia
  • pochwica
  • zaburzenia popędu seksualnego
  • brak lub trudność z akceptacją własnej orientacji seksualnej i tożsamości płciowej

Jak wygląda pierwsza wizyta u seksuologa?

Niezależnie od tego, czego dotyczy Twój problem przygotuj się na rozmowę w formie wywiadu diagnostycznego. Specjalista zapyta o Twoje dotychczasowe doświadczenia, przebyte choroby somatyczne i psychiczne, przyjmowaną farmakoterapię, aktualne oraz poprzednie związki emocjonalne oraz o przyczynę pojawienia się w gabinecie. Na tym wstępnym etapie najważniejsze jest udzielanie szczerych, prawdziwych i wyczerpujących odpowiedzi. Absolutnie nie należy bać się oceny ani reakcji seksuologa związanej
z opisywaną przez nas trudnością.

Jeżeli na pierwszą wizytę zgłaszasz się do lekarza seksuologa pamiętaj, że ten może zlecić Ci dodatkowe badania biochemiczne, przepisać farmakoterapię a także wykonać badanie fizykalne. W przeciwieństwie do psychologa seksuologa nie może stosować kwestionariuszy psychologicznych ani prowadzić psychoterapii.

Bez różnicy do jakiego specjalisty zdecydujesz się udać, pamiętaj że masz prawo nie wyrazić zgody na badanie fizykalne w trakcie wizyty oraz nie zapominaj o możliwości nieudzielania odpowiedzi na krępujące bądź w Twojej ocenie niewłaściwe pytania.

W zależności od trudności z jakimi zgłosisz się do specjalisty może zaproponować on kilka form leczenia: od terapii seksualnej, poprzez farmakoterapię, kuracje hormonalne aż do psychoterapii partnerskiej.

Jak oceniasz artykuł?

Średnia: 0.00 (0) Zostaw swoją ocenę.

Dziękujemy!