Po czym poznać niskie libido?

Zaburzenia popędu seksualnego mogą mieć różnorakie podłoże, jednak niezależnie od przyczyny mają one bezpośredni wpływ nie tylko na jakość relacji interpersonalnych ale również na całe nasze życie.

Libido nie jest pojęciem, którego nie należy traktować tylko i wyłącznie jednowymiarowo – odnosi się ono nie tylko do pobudzenia seksualnego, ale również do pobudzenia psychicznego, pochodzącego z wnętrza człowieka.

Według badań na problemy związane z obniżeniem libido skarży się około 15% mężczyzn oraz 30% mężczyzn. Warto pamiętać, że o hipolibidemii nie mówimy w przypadku chwilowej niedyspozycji czy braku ochoty na seks. Krótkotrwałe zmniejszenie ochoty na współżycie nie jest zaburzeniem i może wiązać się z różnorodnymi czynnikami, przeziębieniem czy stresującym czasem w pracy. Jeżeli jednak problemy z libido utrzymują się długi czas należy poszukać możliwej przyczyny i zastosować odpowiednie leczenie.

Niskie libido – przyczyny

Za spadek libido najczęściej odpowiadają:

  • zaburzenia hormonalne – problemy z hormonami płciowymi, problemy z hormonami tarczycy oraz zaburzenia w zakresie przetwarzania neuroprzekaźników mogą wpływać na dysfunkcje seksualne. Dodatkowo badania pokazują, że niektóre tabletki antykoncepcyjne również mogą negatywnie wpływać na pobudzenie seksualne.
  • używki – palenie papierosów lub nadużywanie alkoholu/substancji psychoaktywnych wpływają na ogólną sprawność seksualną oraz u mężczyzn mogą powodować spadek ochoty na seks.
  • leki – leki obniżające ciśnienie, antydepresanty czy inne leki psychotropowe mogą obniżać libido – jeżeli czujesz że stosowana przez Ciebie farmakoterapia negatywnie wpływa na współżycie seksualne zgłoś swoje wątpliwości lekarzowi, który jeżeli będzie to możliwe spróbuje zmodyfikować leczenie na takie, które nie będzie mieć wpływu na życie intymne.
  • czynniki natury psychologicznej – długo utrzymujący się stres, problemy w relacji, nieprzepracowane traumy wpływają negatywnie na ochotę na seks. Stres według badań jest jedną z głównych przyczyn występowania zaburzeń erekcji u mężczyzn.
  • za mało witamin i minerałów, zła dieta – chyba nikogo nie musimy przekonać jak ważna dla organizmu jest odpowiednia dieta i dbanie o siebie. Niestety niezróżnicowane posiłki, szybkie jedzenie na mieście, dieta uboga w produkty pochodzenia roślinnego powoduje, że człowiek staje się ociężały i zmęczony, więc trudno mówić tutaj o przestrzeni dla ochoty na seks.
  • Choroby – obniżenie libido chwilowo może być spowodowane przeziębieniem czy grypą, natomiast po przejściu choroby ochota na seks powinna wrócić do poprzedniego poziomu. Na długotrwały spadek wpływają choroby przewlekłe, cukrzyca, nowotwory, choroby tarczycy, choroby układu krążenia.

Spadek libido – jak mu przeciwdziałać?

Obniżenie libido może zdarzyć się absolutnie każdemu. Gdy ochota na seks maleje, należy podjąć odpowiednie kroki aby poprawić jakość życia seksualnego. W pierwszej kolejności zastanów się co może wpływać na taki stan rzeczy i spróbuj wyeliminować wszystkie możliwe przeszkody, na które razem z partnerem lub samodzielnie masz wpływ – czasem wystarczy szczera i otwarta komunikacja oraz świadome wyrażanie własnych pragnień, aby problem zniknął. W sytuacji, gdy samodzielnie nie uda się wyeliminować źródła problemu warto skorzystać z pomocy specjalisty – spadek libido jest często trudnością wielowymiarową i współpraca na kilku polach przyniesie oczekiwane efekty.

Jak oceniasz artykuł?

Średnia: 0.00 (0) Zostaw swoją ocenę.

Dziękujemy!